site haritası . ana sayfa
English
 
Radyatörler
Kondenser
Intercooler
Soğutma Modülleri
Fan Davlumbaz Grubu
Klima Sistemleri
Isıtma Sistemleri
Endüstriyel Ürünler
Yağ Soğutucular
 
Online Katalog
Ana Sayfa
 

Intercooler, "Charge Air Cooler" olarak da bilinmekte olup, bir hava soğutma radyatörü gibi işlev görmektedir. Genel olarak turbo şarjlı motorlara monte edilen Intercooler ara soğutucuları kamyon, otobüs, traktör ve yüksek performanslı araçlarda kullanılmaktadır. Intercooler kullanımı 1970'li yılların ortasında turbo şarjlı motorlarda sınırlı bir şekilde başlamıştır. Intercooler kullanımı ile zararlı yakıt gazı emisyonu önemli ölçüde azalırken motor performansı ve yakıt tasarrufu belirgin seviyede artmaktadır. Bu işlev, turbo şarjdan çıkarken 120°C-200°C arasında olan motor giriş hava sıcaklığının Euro I motorlar için ortam sıcaklığının +40°C üzerine, Euro II motorlar için+25°C ve Euro III motorlar için+15°C' ye kadar soğutulması ile sağlanmaktadır.

Günümüzde, ağır hizmet koşullarında çalışan kamyon, otobüs ve benzeri araçlar için yakıt gazlarının emisyonunu düzenleyen çevre yönetmelikleri bulunmaktadır. Bu yönetmelikler gereği araç üreticisi firmalar ürettikleri araçlara Euro serisi motorlar ile birlikte Intercooler monte etmektedirler.

Kale Intercooler;
Yüksek Motor Performansı
Yakıt verimliliği
Arttırılmış çekiş gücü
Düşük yakıt gazı emisyonu
Euro serisi yeşil motorlara uygunluk sağlamak üzere tasarlanıp üretilmektedir.

Intercooler kullanılmasıyla egzost gazı çıkışı iyileştirildiği gibi motor verimi artar, yakıt sarfiyatı azalır ve türboşarj edilmiş hava, motora girmeden önce soğutulduğu için ısıl gerilimleri düşürüldüğünden yukarıda belirtilen faydalar sağlanmış olur.

Türbodan çıkışta sıcaklığı 200 C°' ye kadar yükselen hava, intereooler'a girer ve ortanı sıcaklığının yaklaşık 40 C° üzerine kadar soğutularak motora sevk edilir.

Üretici firmalar bu hava soğutma radyatörü için değişik isimler kullanırlar. Ancak bu hava soğutucunun türbo ile motor arasında yer alması nedeniyle, INTERCOOLER (ARA SOĞUTUCU) ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
Copyright 2007 © Kale Oto Radyatör Created by Hiperaktif
Gizlilik ve Telif Hakları